
Room Blower - High Efficiency Air Circulator | Durable Build, Quiet Operation, Energy Saving
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Color | Red |
| Power | 1500W |
| Voltage | 220V |
| Dimensions | 30x20x15 cm |
| Material | Metal, plastic |
| Weight | 3 kg |
| Safety | Overheat protection |
| Warranty | 1 year |
| Usage | Heats small to medium sized rooms effectively. Ideal for personal use in homes or offices. |
| Features | Room heating, Portable design, Affordable price, Easy operation |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID), Cash Advance (CA) |
| Delivery Time | Within 15-20 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | All India |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Sawan Electricals Store has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Blowers in bulk from Sawan Electricals Store at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor, Supplier
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
New Delhi, Delhi
PROPRIETOR
Mr. Hitesh Khanijao
Address
Plot No.E-7, Alaknanda, Main Road, Kalkaji, New Delhi, Delhi, 110019, India
Report incorrect details






























