
Room Blower By Prashant Enterprises
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Room Heater |
| Color | Silver |
| Power | 1500W |
| Voltage | 230V |
| Heating Element | Quartz |
| Dimensions | 40x20x15 cm |
| Usage | Home and office spaces, small rooms, supplementary heating |
| Weight | 3kg |
| Safety Features | Thermal cutout |
| Features | Low maintenance, Low power, Smooth operation, Portable design, Easy to use |
Product Overview
Key Features
Features:
Low maintenance
Low power consumption
Smooth operations
Specification:
Condition: New
Use: Home, hotel, etc.
Control button
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Prashant Enterprises has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Air Blowers in bulk from Prashant Enterprises at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
GST NO
07AARPS4378Q1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AARPS4378Q1ZG
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Vijender Singh
Address
Plot No. T-9, Gali No. 10, Behind Ram Dharam Kanta, 1st Floor, Anand Parbat Industrial Area, New Delhi, Delhi, 110005, India
Report incorrect details









































