
Rooftop Solar Power Panel - High-efficiency Monocrystalline | Customizable Packaging Options, Superb Quality, Client-centric Approach
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Photovoltaic |
| Power Output | 300W |
| Efficiency | 18% |
| Dimensions | 1650x990mm |
| Cell Type | Monocrystalline |
| Weight | 20kg |
| Warranty | 25 years |
| Compliance | IEC 61215 |
| Usage | Rooftop power generation for residential and commercial applications |
| Features | Clean energy, Reduced costs, Eco-friendly, Reliable power, Sustainable solution |
| Payment Terms | Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Main Domestic Market | Maharashtra |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Henx International Technologies Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Henx International Technologies Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Pune, Maharashtra
Marketing Manager
Mr. Mahesh Kantikar
Address
Shop No. 23/1, Rukashwalli, Lane No. 1, Anand Vihar, Vitthalwadi, Sinhgad Road, Pune, Maharashtra, 411051, India
solar power panel in Pune
Report incorrect details








































