
Rooftop Solar Power Panel - 1 Kw Capacity, Reliable Energy Conversion For Homes And Offices, Low Maintenance With Cost-effective Performance
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Monocrystalline |
| Power Output | 300-400W |
| Voltage | 36V |
| Efficiency | 18-20% |
| Dimensions | 1650x1000mm |
| Weight | 20-25kg |
| Usage | Residential & commercial rooftop solar power generation |
| Warranty | 25 years |
| Certification | IEC 61215, IEC 61730 |
| Features | Clean energy, Cost savings, Low maintenance, Reliable power, Sustainable choice |
| Payment Terms | Others, Telegraphic Transfer (T/T), Cash in Advance (CID), Cheque, Cash Advance (CA) |
| Supply Ability | According to Enquiry Per Day |
| Delivery Time | Mutually Discussed Week |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | packing with good quality packing material. |
| Main Domestic Market | Gujarat |
Product Overview
Key Features
A small solar home power plant of 1 KW is adequate to drive a load of approximately 1000 watts for four hours with a small battery bank, depending on solar insulation in the area.
The solar panels for homes, office & other utilities can directly convert solar energy to electrical energy. This can be used immediately to drive the loads or stored in batteries for usage at the time of power outages.
This can substantially cut down your electricity bills as well as provide you with power at a cheaper cost.
The Residential solar energy system does not require maintenance; regular cleaning of modules can keep the system up and running.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Navitas Green Solutions Pvt. Ltd. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Solar Panels in bulk from Navitas Green Solutions Pvt. Ltd. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Bardoli, Gujarat
Director
Mr. Ranjit Tiwari
Address
Plot No. B-20/3, Road No. 13-14, Hojiwala Industrial Estate, Sachin Palsana Highway, Bardoli, Gujarat, 394230, India
solar power panel in Bardoli
Report incorrect details































