
Ride On Roller
Price: 350000.0 INR / Piece
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Sami Lab Tek
In Stock
Product Specifications
| Surface | Painted, corrosion resistant |
| Motor Power | 6.6 kW (Diesel Engine) |
| Product Type | Ride On Roller |
| General Use | Asphalt and soil compaction |
| Material | Steel |
| Type | Other, Double drum vibratory roller |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Weight (kg) | 1500 kg |
| Computerized | No |
| Automatic | Other, Manual and semi-automatic controls |
| Control System | Other, Lever and panel control |
| Cooling System | Other, Water cooled |
| Method | Other, Vibratory compaction |
| Voltage | 12V (Starter motor) |
| Dimension (L*W*H) | 2100 mm x 1100 mm x 1500 mm |
| Feature | Hydraulic drive, operator seat, vibration function |
| Color | Other, Yellow/Black |
Company Details
Manufacturer of Soil Testing Equipment, Cement Testing Equipment, Concrete Testing Equipment, Aggregate Testing Equipment, Bitumen Testing Equipment, Asphalt Testing Equipment, Survey Instruments, Leveling Instruments, Civil Lab Equipment etc
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2026
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
36AVTPM1866A1ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 36AVTPM1866A1ZE
Hyderabad, Telangana
Proprietor
Mr Daniel
Members since
1 Years
Address
Block No:38, Plot No:7A, Auto Nagar, Hayathnagar, Hyderabad, Telangana, 500070, India
ride on roller in Hyderabad
Report incorrect details

































