
Ride On Lawn Mower - 22 Hp Kohler Engine, 46 Inch Cutting Width | Automatic Electric Start, Metal Blade, Galvanized Steel, 2.5 Acre/hour
Price: 420000.00 INR / Number
(375000.00 INR + 12% GST)
Get Latest Price
MRP:
540000.00 INR / Number
Weight :
222.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Yellow |
| Product Type | Ride On Lawn Mower |
| General Use | Grass cutting , commercial lawn mowing |
| Material | Galvanized Steel |
| Weight (kg) | 235 Kilograms (kg) |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Cutter Type | Metal Blade |
| Drive Type | Gear Drive |
| Engine Type | Single Cylinder |
| Power Source | Petrol |
| Starting System | Electric |
| Handles | Loop |
| Fuel Tank Capacity | 6 Liter (L) |
| Cutting Width | 46 Inch (in) |
| Blade Length | 46 Inch (in) |
| Power | 22 Horsepower (HP) |
| FOB Port | New Delhi |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Others, Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
| Packaging Details | Wooden Box Packing |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | CE certificate |
| Color | Yellow |
| Pkg Box Length | 186.00 cm |
| Stock Quantity | 10 |
| Price | 375000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | GREEN PLANET MACHINES PVT. LTD. |
| Shipping Rate | 1.50 |
| Currency | INR |
| Shipping Type | order_percent |
| Unit Type | Number |
| MRP | 540000.00 INR |
| Moq | 1 |
| Product Unit | 1 Number |
| Pkg Box Breadth | 75.00 cm |
| GSTIN | 12% |
| Price Type | fixed |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 110.00 cm |
| Packsize | 1 |
| Min Quantity | 1 |
| Weight | 222.00 Kilogram |
| Mop | 1 |
| Max Quantity | 10 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Product Overview
Key Features
12 volt battery for electric start
Condition : New
Cutting Height : 30-63 mm 3 grades, 25-75 mm 5 grades
Displacement : 118 cc
Engine : 4-Stroke, Forced air, Cooling Single Cylinder, OHV
Rated Speed : 2750 rpm
Tank Volume : 1.5L
Work Capacity : 2.5 acre /hour
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, GREEN PLANET MACHINES PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Horticulture, Gardening & Irrigation Machinery in bulk from GREEN PLANET MACHINES PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Distributor
Employee Count
7
Establishment
1997
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07AADCG5784F1ZG
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AADCG5784F1ZG
New Delhi, Delhi
Accepts only Domestic inquiries
Director
Mr. Deepak
Members since
8 Years
Address
35, Rani Jhansi Road, Motia Khan, Jhandewalan, New Delhi, Delhi, 110055, India
Report incorrect details









































