



Rice Washer Machine
Price: 22000.00 INR / Piece
(22000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
-1+
Product Specifications
| Processing Technology | Automatic Washing |
| Control System | Switch Control |
| Features | Polished body, easy cleaning |
| Installation Type | Floor Mounted |
| Color | Stainless Steel |
| Shape | Rectangular |
| Power Source | Electric |
| Material Grade | SS202 |
| Application | Rice cleaning for hotels |
| Material | Stainless Steel |
| Automatic Grade | Other, Automatic |
| Capacity | 25 kg/hour |
| Power | Other, 1 HP |
| Voltage | 240 V |
| Usage | Other, Hotel, Commercial Kitchen |
| Size | Standard |
| Dimension (L*W*H) | 650 x 540 x 900 mm |
| Weight | Approx 50 kg |
| Payment Terms | Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 5-7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Stock Quantity | 5 |
| Moq | 1 |
| Mop | 1 |
| Price | 22000.00 INR (Approx.) |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Packsize | 1 |
| Color | Stainless Steel |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS |
| Price Type | fixed |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS, Established in 2006 at Coimbatore in Tamil Nadu, is a leading service provider of Commercial Kitchen Equipment in India. VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS is one of Trade India's verified and trusted names for listed services. With extensive experience in the field of Commercial Kitchen Equipment, VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS has made a reputed name for itself in the market with satisfactory 10 kg Stainless Steel Potato Peeler Machine, 15 Kg Potato Peeler Machine, 15 Litres Commercial tilting Wet Grinder, etc.
Focusing on a customer-centric approach, VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Commercial Kitchen Equipment from VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS at Trade India quality-assured services.
Focusing on a customer-centric approach, VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Get Commercial Kitchen Equipment from VIGNESHWARA KITCHEN EQUIPMENTS at Trade India quality-assured services.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2006
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33AYFPS9772C2Z4
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33AYFPS9772C2Z4
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr. Senthil Kumar
Members since
1 Years
Address
D, NO. 23/3, 23/4, Jayashimmapuram, PN Palayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641037, India
rice washing machine in Coimbatore
Report incorrect details
































