
Rice Washer Machine - Feature: Eco Friendly
Price: 119000.00 INR / Unit
(119000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Material | SS 304 |
| Capacity | 20 Kgs |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Weight | 10 Kgs |
| Finish | Matt Finish |
| Model | RW - 200 |
| Dimensions | NA |
| Features | Easy Operation, Durable Design, High Capacity, Efficient Cleaning, Time Saving, Reduced Waste |
| Machine Type | Rice Washer |
| Feeding System | Manual feeding |
| Speed Mode | other, Single speed |
| Heating Method | None |
| Color | Silver, Other |
| Power Source | Electric |
| Operating Temperature | Ambient |
| Function Type | Mixing Other, Cleaning and Washing |
| Noise Level | Low |
| Product Type | Washer Machine |
| General Use | Commercial kitchen aid |
| Type | Cleaning Machine, Other |
| Weight (kg) | 40 kg |
| Product Shape | Other, Cylinder |
| Computerized | No |
| Automatic | Yes |
| Control System | Manual |
| Installation Type | Freestanding, Other |
| Voltage | 220 V Volt (v) |
| Power | 0.5 HP |
| Dimension (L*W*H) | 600x800x1000 mm |
| Raw Material | Food-grade Stainless Steel, Other |
| Feature | Rice washing and cleaning, Other |
| Warranty | 1 year |
| Supply Ability | 500 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| Moq | 1 |
| Returnable | No |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Price Type | fixed |
| Color | Silver, Other |
| Product Unit | 1 Unit/Units, Unit/Units, Unit/Units |
| Price | 119000.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | WISDOM AUTOMATIONS |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
10
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
33CHGPS6340L1Z0
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33CHGPS6340L1Z0
Coimbatore, Tamil Nadu
Chief Executive
Mr Sivakumar
Members since
13 Years
Address
S.F.No.37/1B, Site no.6, Murugan Nagar,Opp. GRG Polytechnic College, Kattampatti, Kovilpalayam, Coimbatore, Tamil Nadu, 641107, India
food making machine in Coimbatore
Report incorrect details











































