
Rice Packaging Machine
Price: 450000.00 INR / Unit
(450000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Usage | Industrial Rice Packaging |
| Filling Range | 100g - 1kg |
| Power Supply | Single Phase |
| Application | Rice Packaging |
| Noise Level | Low |
| Features | User Friendly Interface, Low Maintenance |
| Color | Other, Metallic Grey |
| Type | Other, Rice Packaging Machine |
| Material | Mild Steel |
| Auxiliary Packaging Machine Type | Other, Vertical Form Fill Seal (VFFS) |
| Capacity | 2000 Pouch/Hour |
| Computerized | Yes |
| Automatic Grade | Automatic |
| Control System | Other, PLC Based |
| Drive Type | Electric |
| Power | 1 HP |
| Voltage | 220V |
| Weight (kg) | Approx. 400 kg |
| Dimension (L*W*H) | 1100 x 950 x 1850 mm |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 1-2 Week |
| Brand Name | PAL BABA INDUSTRIES |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Currency | INR |
| Unit Type | Unit/Units |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Moq | 1 |
| Color | Other, Metallic Grey |
| Stock Quantity | 5 |
| Returnable | No |
| Price | 450000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
3
Establishment
1995
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AMGPS2491F1ZX
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD), Cash on Delivery (COD), Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Cheque, Days after Acceptance (DA), Paypal, Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AMGPS2491F1ZX
Ballabgarh, Haryana
Proprietor
Mr. Rajendra Singh
Members since
3 Years
Address
Plot no. 115, Jeevan Nagar Part - 2, Gouchhi, Ballabgarh, Haryana, 121004, India
Report incorrect details


































