
Rice Mill Parboiling Unit
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Features | Uniform Soaking & Steaming, Energy Efficient, Safety Valves |
| Noise Level | Low |
| Operating Temperature | Up to 110C |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Power Source | Electric/Steam |
| Speed Mode | Variable |
| Automation Grade | Automatic/Semi-Automatic |
| Machine Type | Industrial Rice Parboiling Machine |
| Heating Method | Steam or Electrical Heating |
| Phase | Three Phase |
| Function Type | Mixing Other, Parboiling & Steaming |
| Feeding System | Automatic Paddy Hopper |
| Product Type | Parboiling Unit |
| General Use | Parboiling Paddy Processing |
| Material | Other, Mild Steel, Stainless Steel Options |
| Type | Other, Batch & Continuous Type Available |
| Capacity | 10 to 200 Tons/Day |
| Weight (kg) | Varies (1500-5000 kg depending on size) |
| Product Shape | Other, Rectangular Modular Unit |
| Computerized | Yes |
| Automatic | Yes |
| Control System | Other, PLC Based Control Panel |
| Installation Type | Other, On Site Installation |
| Voltage | 415 V |
| Power | 15-50 kW (Depending on Capacity) |
| Dimension (L*W*H) | Customized (As per client requirement) |
| Raw Material | Other, Mild Steel/SS |
| Feature | Other, Efficient Parboiling, High Output, Energy Saving, Low Maintenance |
| Color | Other, Industrial Grey |
| Payment Terms | Cash on Delivery (COD), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 10 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Main Domestic Market | All India |
Company Details
Karthikaa Industries is a dynamic manufacturer, supplier, and service provider that has the commitment to provide advanced industrial solutions that can ease the operations and increase productivity. The firm produces a diverse assortment of machinery such as rice mill storage units, rice mill dryer machines, oil extraction machines, industrial belt conveyors, cable trays, and more. Every solution is designed considering the changing industrial needs, which guarantees smooth operation with various applications. With an innovative and practical motive, the strategy focuses on efficient material processing and streamlined processing that enables businesses to maintain a consistent production rate with minimal disruptions. All the offerings have durable construction and reliable functionality, which makes them appropriate for long-term industrial use. The systems will be carefully made to be easil
Business Type
Manufacturer, Service Provider, Supplier
Employee Count
10
Establishment
2023
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
33ABBFK2760M1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 33ABBFK2760M1ZA
Coimbatore, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Sanjay Prabhu
Members since
1 Years
Address
B No. 5-4, West Sambala Thottam, Irugur, Coimbatore, Tamil Nadu, 641402, India
Report incorrect details



























