
Printed Tiles By Artimozz
Price: 94.40 INR / Square Foot
(80.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
94.40 INR / Square Foot
Weight :
3.00 Kilogram
1 Pack Contains :
10
Minimum Pack Size :
10
In Stock
Product Specifications
| Edge | Rectified |
| Color | Multi Color |
| Tile Type | Ceramic Tiles |
| Tile Material | Ceramic Mosaic |
| Usage | Interior Tiles |
| Application | Floor Tiles |
| Surface Treatment | Glazed Tiles, Polished Tiles |
| Tile Finish | Gloss, Matt, Rustic, Satin, Textured |
| Tile Sort | Plain, Accents, Border, Decor |
| Size | 30x30 |
| Thickness | 9 Millimeter (mm) |
| Pattern | Square Edge |
| Feature | Acid-Resistant, Wear-Resistant |
| Delivery Time | 1 Week |
| Returnable | No |
| Mop | 10 |
| Pkg Box Height | 2.00 cm |
| Weight | 3.00 Kilogram |
| Shipping Type | actual |
| Price | 80.00 INR (Approx.) |
| Brand Name | Artimozz |
| Stock Quantity | 10 |
| Price Type | fixed |
| Packsize | 10 |
| GSTIN | 18% |
| Pkg Box Breadth | 30.00 cm |
| Currency | INR |
| MRP | 94.40 INR |
| Color | Multi Color |
| Pkg Box Length | 30.00 cm |
| Unit Type | Square Foot/Square Foots |
| Minimum Ordered Packs | 10 |
Product Overview
Key Features
ARTIMOZZ is leading Digital Printed Tiles Company and retailer of Decorative Digital Printed Tiles. These Digital Printed Tiles are also referred as Digitally Printed Wall Tiles, Digital Printed Floor Tiles, Digital Printed Vitrified Floor Tiles, Digital Printed Ceramic Wall Tile, Digital Printed Kitchen Wall Tiles, Printed Digital Wall Tile, Printed Designer Digital Tiles Etc. Artimozz Digital Printed Tiles range is mostly Handprinted Work on Tile and Digital Printed on Tiles. Moroccan Tiles are most popular category of our entire product range. These Moroccan Printed Tiles are used as Bathroom Highlighter Tile and Bathroom Flooring Tile and Kitchen Flooring Tiles and Balcony Flooring Tile. Digital Printed Tiles can go inside or outside the home and look Trendy and Moden. Each tile is a unique art that makes them prominent where ever used. There are thousands of designs which can fit to any style of design. it could make architects and interior designer a bit easier for making design live and colorfull. Digital Printed Tiles are bit similar Moroccan Tile and European Patterns. Our Tile Retail store is one of best Decorative Tile Store in Delhi and Luxury Tile Showroom in Delhi. Visit our Tile Showroom on MG Road Delhi for more Collection and Experience. You can Buy Tiles Online from our or from physical tile Store on MG Road Delhi. As a leading Digital Printed Tiles Supplier and Dealer, ARRTIMOZZ is providing Latest Digital Printed Tiles
Company Details
ARTIMOZZ, the ultimate Tile Shop in Delhi, India, where design meets excellence. With over a decade of experience, we present a mesmerizing selection of Customized Ceramic Tile and Vitrified Tile Designs, Handmade Tiles, Moroccan Tiles and Designer Highlighter Tiles for all your interior and exterior Tile needs. From Mosaic Flooring, Full Body Vitrified Tile, stone wall art, Mosaic Murals and swimming pool tiles, Our collection is crafted to perfection. Front Exterior Wall Tiles, Exterior Flooring Tile options makes them a one-stop shop for all your Wall Cladding Stones. Visit their Tile store on Ghitorni Mehrauli Gurgaon Road and also explore their unparalleled Subway Tile Collection as well.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer
Employee Count
20
Establishment
2013
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
07AAOPG6748B1ZO
Payment Mode
Cash Against Delivery (CAD)
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07AAOPG6748B1ZO
New Delhi, Delhi
Manager
Mr Om Prakash Gupta
Address
Metro Pillar Number 115, Khasra no 367 first floor Ghitorni 100 ft road, Mehrauli-Gurgaon Rd, above kapil properties, New Delhi, Delhi, 110030, India
Tiles in New Delhi
Report incorrect details






















