
Printed Plastic Cups - Durable Rigid Plastic, Multicolor Design | Lightweight, Stackable, Bpa-free, Hot And Cold Beverage Compatible
Price: 88.78 INR / Piece
(75.24 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
97.68 INR / Piece
Weight :
50.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
30
In Stock
Product Specifications
| Color | Multicolor |
| Type | Printed Plastic Cups |
| Material | Plastic |
| Shaping Mode | Round |
| Hardness | Rigid |
| Plastic Molding Type | Injection Moulding |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Shipping cost will depend on location & volume |
| Main Domestic Market | All India |
| Packsize | 1 |
| Price | 75.24 INR (Approx.) |
| Product Unit | 30 Piece/Pieces |
| GSTIN | 18% |
| Moq | 30 |
| Stock Quantity | 3000 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | Vd Plastic |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Weight | 50.00 Gram |
| Returnable | No |
| Color | Multicolor |
| Mop | 30 |
| MRP | 97.68 INR |
| Currency | INR |
| Shipping Type | free |
| Minimum Order Quantity | 30 |
| Minimum Ordered Packs | 30 |
Product Overview
Key Features
Durable, high-quality plastic material.
Suitable for both hot and cold beverages.
Lightweight and easy to hold.
Stackable for efficient storage.
Safe for one-time use or repeated washing.
BPA-free, non-toxic material.
Resistant to cracking or shattering.
Ideal for parties, events, or everyday use.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Vd Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Plastic Products in bulk from Vd Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07APVPK6191C1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07APVPK6191C1ZJ
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Aman Kumar
Address
Plot No.A-56, Matiyala, Uttam Nagar, Near Delhi Medical Store, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details

































