
Printed Plastic Mug - Durable Pp Material, Vibrant Pink Color With Attractive Prints, Lightweight And Easy To Carry, Safe For Hot And Cold Beverages, Smooth Surface For Comfortable Handling, Stackable Design For Efficient Storage, Ideal For Indoor And Outdoor Use
Price: 28.25 INR / Piece
(23.94 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
31.08 INR / Piece
Weight :
50.00 Gram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
30
In Stock
-30+
Product Specifications
| Color | Pink |
| Type | Printed Plastic Mug |
| Material | Plastic |
| Shaping Mode | Round |
| Plastic Type | PP |
| Payment Terms | Telegraphic Transfer (T/T) |
| Supply Ability | 10000 Per Day |
| Delivery Time | 1 Week |
| Packaging Details | Shipping cost will depend on location & volume |
| Main Domestic Market | All India |
| Color | Pink |
| Shipping Type | free |
| Currency | INR |
| Product Unit | 30 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Breadth | 20.00 cm |
| Pkg Box Length | 10.00 cm |
| Stock Quantity | 3000 |
| Moq | 30 |
| Weight | 50.00 Gram |
| Returnable | No |
| Pkg Box Height | 5.00 cm |
| Mop | 30 |
| Price Type | fixed |
| GSTIN | 18% |
| Brand Name | Vd Plastic |
| Price | 23.94 INR (Approx.) |
| MRP | 31.08 INR |
| Packsize | 1 |
| Minimum Order Quantity | 30 |
| Minimum Ordered Packs | 30 |
Product Overview
Key Features
Vibrant pink color with attractive prints.
Durable plastic construction for long-lasting use.
Smooth surface for comfortable handling.
Lightweight and easy to carry.
Safe for both hot and cold beverages.
Easy to clean and maintain.
Stackable design for efficient storage.
Suitable for both indoor and outdoor use.
Durable plastic construction for long-lasting use.
Smooth surface for comfortable handling.
Lightweight and easy to carry.
Safe for both hot and cold beverages.
Easy to clean and maintain.
Stackable design for efficient storage.
Suitable for both indoor and outdoor use.
Company Details
Vd Plastic, Registered in 2018 at New Delhi in Delhi, is a leading Manufacturer,Distributor,Supplier,Trading Company of Household Products in India. Vd Plastic is one of Trade India's verified and trusted sellers of listed products. With extensive experience in supplying and trading Printed Plastic Mug, Vd Plastic has made a reputed name for itself in the market with high-quality Big Space Plastic Dustbin, Plain Plastic Mug, Plastic Bathroom Mugs, etc.
Focusing on a customer-centric approach, Vd Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Household Products in bulk from Vd Plastic at Trade India quality-assured products.
Focusing on a customer-centric approach, Vd Plastic has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Household Products in bulk from Vd Plastic at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
07APVPK6191C1ZJ
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 07APVPK6191C1ZJ
New Delhi, Delhi
Proprietor
Mr. Aman Kumar
Address
Plot No.A-56, Matiyala, Uttam Nagar, Near Delhi Medical Store, New Delhi, Delhi, 110059, India
Report incorrect details














