
Pouch Sealing Machine By Hitech Machinery India
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Model No | CPM-500 H |
| Sealing speed | 8mtrs per minute |
| Sealing Width | 5mm, 8mm, 12mm or as per requirement |
| Film | All Laminated film |
| Film Thickness | 0.02-0, 0.25mm |
| Heater | 200w x 2 (Cartridge type, easy to replace) |
| Cooling System | Fan Air cooling |
| Temperature Controller | Digital Temperature Controller 50° C to 300° C |
| Electricity | 1.5kw, single phase, 220 to 230 V |
| Type | Vertical |
| Conveyor Size | 200mm width, 1650mm length |
| Dimension | Length 1750mm, Width 500mm. Height 1 mtr. |
| Net Weight | 80 kg |
| Optional Attachment | Nitrogen Flushing Attachment |
| Features | Compact design, Longer life, Less maintenance, Optimum performance |
Product Overview
Key Features
We are noted as one of the certified manufacturers, suppliers and exporters of Pouch Sealing Machine. These machines can seal various types of pouches such as LDPP, BOPP and laminated pouches. All the machines are made of optimum quality metals which we source from trustworthy vendors of the market. In addition to this, Pouch Sealing Machine offered by us is appreciated by our customers for its outstanding features such as:
- Compact design
- Longer life
- Less maintenance
- Optimum performance
Other Details:
Continuous Pouch sealing Machine (Band Sealer) Model No-CPM-500
Continuous pouch sealing machine used for high speed bag sealing, bag sealing machine are available in different modal vertical bag sealing machine, horizontal bag sealing machine. This machine required nitrogen cylinder
This machine you can seal Up to 5kg material its used for packing cheeps, wafer, and confectionery item
Any material you can seal easily like LD.PP, BOPP & Laminated pouch
These machines are continuous sealers useful for Laminated BOPP, Led Aluminum, P. P. HM. etc.
Feature:
Suitable for sealing all kind of Plastic films.
Sealing length is unlimited.
Reliable sealing quality.
Compaq design & can use.
Optional:-
Nitrogen Flushing Attachment
SPECIFICATIONS:
| Model No | CPM-500 H |
| Sealing speed | 8mtrs per minute |
| Sealing Width | 5mm, 8mm, 12mm or as per requirement |
| Film | All Laminated film |
| Film Thickness | 0.02-0, 0.25mm |
| Heater | 200w x 2 (Cartridge type, easy to replace) |
| Cooling System | Fan Air cooling |
| Temperature Controller | Digital Temperature Controller 50A A C to 300A A C |
| Electricity | 1.5kw, single phase, 220 to 230 V |
| Type | Vertical |
| Conveyor Size | 200mm width, 1650mm length |
| Dimension | Length 1750mm, Width 500mm. Height 1 mtr. |
| Net Weight | 80 kg |
| Optional Attachment | Nitrogen Flushing Attachment |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HITECH MACHINERY INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from HITECH MACHINERY INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vasai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Atul Bhatkar
Address
Gala No. 109, Blue Bery Industrial Estate, Plot No-2, S.No.68, H.No.3, Naik Pada Village Valliv, Taluka, Near Waliv Police station, Vasai(E), Vasai, Maharashtra, 401208, India
Report incorrect details








































