
Band Sealing Machine - 930x420x660mm Dimensions, 0-12 Meters/minute Sealing Speed | Optimal Corrosion Resistance, High Sealing Capacity For Coffee, Chemicals, Pharmaceuticals, Snacks
Price: 13900 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Power Supply | 230 VDC,50 Hz |
| Consumption | 500W |
| Sealing Speed | 0 to 12 miter Per Min |
| Sealing Width | 6 to 15 mm |
| Film Thickness | 0.02 to 0.8 micron |
| Temp Range | 0 to 300â—¦C |
| Conveyor Load | 5kg |
| Machine Size | 930 X 420 X 660 |
| Machine Weight | 35kg |
| Features | Continuous sealing, Adjustable speed, Durable design, Easy operation, High efficiency, Reliable performance, Precise sealing |
Product Overview
Key Features
Band Sealing Machine.
Continue Pouch Sealing Machine. Quality assured raw material, sourced from reputed vendors is used in designing of these machines. Owing to their quick operation, high sealing capacity and optimal corrosion resistance, our sealing machine is highly demanded in the market. Continues Pouch Sealing Machine is widely being used for sealing coffee bags, chemicals, snacks, pharmaceutical and powders.
Technical Specifications
| Power Supply | 230 VDC,50 Hz |
| Consumption | 500W |
| Sealing Speed | 0 to 12 miter Per Min |
| Sealing Width | 6 to 15 mm |
| Film Thickness | 0.02 to 0.8 micron |
| Temp Range | 0 to 300C |
| Conveyor Load | 5kg |
| Machine Size | 930 X 420 X 660 |
| Machine Weight | 35kg |
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, HITECH MACHINERY INDIA has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Machineries in bulk from HITECH MACHINERY INDIA at Trade India quality-assured products.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1994
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Vasai, Maharashtra
Proprietor
Mr. Atul Bhatkar
Address
Gala No. 109, Blue Bery Industrial Estate, Plot No-2, S.No.68, H.No.3, Naik Pada Village Valliv, Taluka, Near Waliv Police station, Vasai(E), Vasai, Maharashtra, 401208, India
Report incorrect details







































