
Pouch Packing Machine - Durable Design For High Speed And Reliability | Excellent Finish, Remarkable Performance, Longer Service Life
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Pouch Packer |
| Dominant Color | Silver |
| Material | Stainless steel |
| Power | 220V |
| Dimensions | 700x500x1500 mm |
| Weight | 150 kg |
| Capacity | 100 pouches/min |
| Usage | Packing cream, lotion, oil |
| Features | High speed, Reliable operation, Long life, Excellent finish, Remarkable performance, Noted quality |
Product Overview
Key Features
Key features:
- Excellent speed
- Reliability
- High operation
- Longer service life
- Excellent finish
- Remarkable performance
- Noted quality
Note: This machine is delivered in promised time frame as per the needs.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, PHARMA EQUIPMENTS & TECHNOLOGIES has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Pharmaceutical Machinery in bulk from PHARMA EQUIPMENTS & TECHNOLOGIES at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
2016
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
27AVOPM2792C1ZB
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27AVOPM2792C1ZB
Nalasopara, Maharashtra
Proprietor
Mr Vikas Ghare
Address
Gala no. 2/A, Krishna Industrial Estate, Avdhoot Ashram Road, Nallasopara Phata(E), Nalasopara, Maharashtra, 401208, India
Report incorrect details











































