
Pouch Packaging Machines 8, Speed: 20 To 45 Bag/min. (Varies With The Nature Of Product And Filling Rang
Price: 360000.00 INR
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Product Type | Packaging Machine |
| Dominant Color | Silver |
| Power | 220V |
| Production Rate | 50-100 pouches/min |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 1500x800x1200mm |
| Weight | 200kg |
| Usage | Pouches of varied sizes for food, pharmaceuticals, and cosmetics. |
| Sealing System | Heat sealing |
| Control System | PLC based |
| Features | High Speed, Easy Operation, Durable Design, Versatile Packaging, Efficient Process, Precise Sealing, Compact Size, Low Maintenance |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, TULSI VISTA MACHINE TECH PVT. LTD. has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Packaging Machine in bulk from TULSI VISTA MACHINE TECH PVT. LTD. at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2015
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AAFCT5236K1Z7
Payment Mode
Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cheque/DD, Wallet & UPI, Cash
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AAFCT5236K1Z7
Rajkot, Gujarat
Director
Mr Jitu Bhalodiya
Members since
9 Years
Address
Sr.No.102/1 P2 and 102/3, Plot No. 17, Sr.No. 102/1 P1 and Sr.No. 102/2, Gondal Highway, Rajkot, Gujarat, 360311, India
Report incorrect details


































