
Pouch Packaging Machine Panel - Base Material: Mild Steel
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Cabinet Material | Powder Coated MS Sheet |
| Protection Level | IP55 |
| Rated Insulation Voltage | 690 V |
| Current Rating | Up to 63 A |
| Cooling System | Natural Air Cooled |
| Components | MCB, Contactors, Overload Relays, Indications, Terminal Blocks |
| Thickness | 2 mm |
| Way | Single/Multiple |
| Control System | Automatic / Manual Option |
| Features | Dust and Moisture Protection, High Durability |
| Cover Material | Other, Mild Steel with Powder Coating |
| Rated Operation Voltage | 415 V |
| Connectivity Type | Terminal Block/Wiring |
| Operating Voltage | 415 V AC |
| Base Material | Mild Steel |
| Panel Type | Electrical Control Panel |
| Protection Class | Class I |
| Rated Current | Up to 63 A |
| Product Type | Other, Control Panel |
| Material | Mild Steel |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Standard | IEC 61439 |
| Surface Color | Other, Grey |
| Rated Voltage | 415 V AC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 63 A |
| Dimension (L*W*H) | 600 mm x 500 mm x 200 mm |
| Application | Pouch Packaging Machine Automation |
| Display Type | Other, Digital/LED Indication |
| Supply Ability | 100 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
Company Details
Business Type
Manufacturer, Supplier, Trading Company
Employee Count
25
Establishment
2007
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06ADVPT6733D1Z3
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06ADVPT6733D1Z3
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Proprietor
Mr. Naveen
Members since
6 Years
Address
P.No. E -60, Sanjay Colony, Sector 23, Near Punjab Rolling Mill Mod, Faridabad, Haryana, 121005, India
pouch packaging machines in Faridabad
Report incorrect details









































