
Plastic Bottles - Round Shape, White Plastic Material | Leak Resistant, Easy To Carry, Timely Delivery
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
5000 Piece
In Stock
Product Specifications
| Material | PET |
| Capacity | 500ml |
| Height | 15cm |
| Diameter | 7cm |
| Weight | 30g |
| Closure Type | Screw cap |
| Color | Clear |
| Features | Leakproof, Portable, Affordable, Durable, Lightweight, Recyclable, Versatile |
| Product Type | Plastic Bottle |
| Sealing Type | Screw Cap |
| Industrial Use | Beverage |
| Shape | Round |
| Payment Terms | Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID) |
| Supply Ability | 5000 Per Day |
| Delivery Time | 2-3 Days |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | Standard |
| Main Domestic Market | Uttar Pradesh |
Product Overview
Key Features
Low price range.
Easy to carry.
Leak resistance.
Delivered with in committed time frame.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Khushi Water Carrier has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Bottles in bulk from Khushi Water Carrier at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2014
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Etah, Uttar Pradesh
Proprietor
Mr. Shivdesh Kumar
Address
House No 4, Nehru Nagar, Near Shri Gandhi Smarak Inter College, Etah, Uttar Pradesh, 207001, India
plastic bottles in Etah
Report incorrect details



























