
Plastic Bobbins - Durable Plastic Material | Versatile Use In Textile And Clothing Industries, Ideal For Maintaining Crease-free Cloth Storage
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Plastic |
| Color | Beige |
| Diameter Range | 5-25mm |
| Height Range | 20-100mm |
| Weight Range | 1-100g |
| Usage | Textile and clothing, crease maintenance |
| Compliance | N/A |
| Features | Durable, Versatile, Cost-effective, Lightweight, Easy use, Wide range |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, A. B. Plastics has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Textile Machinery Spares, Components & Accessories in bulk from A. B. Plastics at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
8
Establishment
1999
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Surat, Gujarat
Proprietor
Mr. Amit Badani
Address
Shed No. 22/A, Phase - K, Functional Estate, Bridge Road No. 6, Udhyognagar, Udhna, Near Fatty Engineer Company, Surat, Gujarat, 394210, India
plastic bobbins in Surat
Report incorrect details









































