
Pellet Cooler - Premium Aluminum, Durable Design For Efficient Pellet Cooling
Price Trend: 100000.00 - 300000.00 INR
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1
In Stock
Product Specifications
| Motor Power | 3.0 kW |
| Accessories | Cyclone separator, blower |
| Frequency | 50 Hz |
| Source | Industrial |
| Installation Guideline | Foundation required, Easy to assemble |
| Usage & Applications | For cooling hot pellets in feed mills, biomass plants |
| Efficiency (%) | >98% |
| Driven Type | Belt Drive |
| Temperature Range | Ambient aEUR" 35AdegC |
| Production Capacity | Up to 2 ton per hour |
| Speed | Adjustable |
| Type | Pellet Cooler |
| Material | Mild Steel |
| Computerized | No |
| Control System | Other, Manual |
| Drive Type | Other, Belt Drive |
| Voltage | 380 V |
| Power | 3 kW |
| Weight (kg) | 800 |
| Dimension (L*W*H) | 2200*1100*2300 mm |
| Color | Blue/Grey |
| Features | Low power consumption, High efficiency, Uniform cooling |
| Surface Finish | Other, Painted/Powder Coated |
| Power Consumption | 3 kW |
| Supply Ability | According to Unit Per Month |
| Delivery Time | 10 Days |
Company Details
We introduce ourselves as one of the well known manufacturers , exporter and suppliers of cattle feed plant, poultry feed plant, fish feed plant and complete Feed Projects in India . We have made rapid strides in the business owing to its innovative products. With us innovation and improvement is an ongoing process. We strive for unfailing reliability in all aspects of our business in product, delivery, service and support.
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
25
Establishment
1999
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
03ATEPK3454B1ZA
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 03ATEPK3454B1ZA
Khanna, Punjab
Proprietor
Mr Gurmukh Singh
Members since
16 Years
Address
D-26, Focal Point, Khanna, Khanna, Punjab, 141401, India
pellet coolers in Khanna
Report incorrect details








































