
Recycled Paper Cores - Eco-friendly Straight & Spiral Designs | Durable, Sustainable Materials
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Recycled paper |
| Type | Spiral/Straight |
| Diameter Range | 10-50mm |
| Length Range | 50-200cm |
| Wall Thickness Range | 2-10mm |
| Usage | Packaging, textile tubes, industrial applications |
| Compliance | FSC |
| Features | Recycled paper, Durable, Cost-effective, Versatile, Lightweight, Eco-friendly |
Product Overview
Key Features
* Straight paper cores
* Spiral paper cores
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Farwood Industries Ltd has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper Rolls in bulk from Farwood Industries Ltd at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
33
Establishment
1976
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
DIRECTOR
Mr. Fazil Km
Address
46, E Mada Street, Chennai, Tamil Nadu, 600041, India
paper cores in Chennai
Report incorrect details




































