
Paper Core Pipe - High Density, Compact & Lightweight Design | Exceptional Dielectric Strength, Bendable Under Extreme Conditions
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Paperboard |
| Diameter | 25-100 mm |
| Length | 100-500 mm |
| Wall Thickness | 2-10 mm |
| Burst Strength | 5-20 kPa |
| Usage | Winding, packaging, and textile applications. |
| Color | Beige |
| Features | Lightweight, Compact, High Density, Durable, Affordable, Easy Use |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SRIVINIVASA TRADERS has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper Cone in bulk from SRIVINIVASA TRADERS at Trade India quality-assured products.
Business Type
Supplier, Trading Company
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Chennai, Tamil Nadu
Proprietor
Mr Sabareesh
Address
39, Palla Street, Anna Nagar, Chennai, Tamil Nadu, 600040, India
core pipe in Chennai
Report incorrect details






























