
Paper Cores - High Quality Raw Material Construction, Custom Colors And Designs Available
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Paperboard |
| Diameter Range | 10-100mm |
| Length Range | 50-500mm |
| Wall Thickness Range | 1-10mm |
| Color | Brown |
| Finish | Uncoated |
| Usage | Paper winding, packaging, textile tubes |
| Compliance | ISO 9001 |
| Features | Durable, Customizable, Versatile, Recyclable, Cost-effective |
Product Overview
Key Features
We are engaged in providing wide assortment of Paper Cores. These are available in various colors and designs. We offer these cones as per the specification provided by the client. Our Paper Cores tubes are processed precisely by our skilled labor using high quality raw material.
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, SAI CORE & CHEMICAL PROCESSING UNIT has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Paper Rolls in bulk from SAI CORE & CHEMICAL PROCESSING UNIT at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Employee Count
30
Establishment
2008
Working Days
Monday To Sunday
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Rayagada, Odisha
Accepts only Domestic inquiries
Partner
Mr. Laxmann Rao
Address
Hanuman Nagar, Komatlapeta, Dist-Rayagada, M.P.C.S New Colony, Rayagada, Odisha, 765017, India
paper cores in Rayagada
Report incorrect details


































