


Paper Core Compression Strength Tester - Capacity: 500-2000 (Newton Per Ton Cm) Ton
Price: 165200.00 INR / Piece
(140000.00 INR + 18% GST)
Get Latest Price
MRP:
165200.00 INR / Piece
Weight :
70.00 Kilogram
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Port Size | 6 inch |
| Power Supply | AC |
| Usage | Industrial |
| Display Type | Digital |
| Product Type | Paper Core/cone Collapsing Strength Tester (Digital Model) |
| Capacity | 500-2000 (Newton per ton cm) Ton |
| Machine Weight | 100kg Kilograms (kg) |
| Control Mode | micro processor based |
| FOB Port | INDIA |
| Delivery Time | 10 Days |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
| Packaging Details | packaging charges will be 3 % extra on the given price |
| Main Domestic Market | All India |
| Certifications | ASTMD-3654 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 25.00 cm |
| GSTIN | 18% |
| Shipping Rate | 2.00 |
| Brand Name | Pap-Tech |
| Price | 140000.00 INR (Approx.) |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Pkg Box Length | 14.00 cm |
| Shipping Type | actual |
| Price Type | fixed |
| Stock Quantity | 10 |
| Weight | 70.00 Kilogram |
| Moq | 1 |
| MRP | 165200.00 INR |
| Min Quantity | 1 |
| Mop | 1 |
| Packsize | 1 |
| Currency | INR |
| Max Quantity | 10 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Pkg Box Height | 28.00 cm |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
Company Details
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
20
Establishment
1993
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
08AAQPA4228A2Z4
Payment Mode
Cash Advance (CA), Cash in Advance (CID), Telegraphic Transfer (T/T), Others
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 08AAQPA4228A2Z4
Jaipur, Rajasthan
Paper Technologist
Mr Vipin Kumar Agarwal
Members since
11 Years
Address
C-506, Gurushikhar Appartment, Nanakpura Phatak, Tonk Road, Tah Sanganer, Jaipur, Rajasthan, 302022, India
Report incorrect details














