
Paper Baling Press Machine - Operating Type: Automatic
Price: 1020000.00 INR / Unit
(1020000.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
MRP:
442500.00 INR / Unit
Weight :
1.00 Tonne
1 Pack Contains :
1
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Grade | Other, Industrial |
| Color | Blue |
| Product Type | Other, Paper Baling Press Machine |
| Type | Other, Hydraulic Baling Press |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 5-60 Ton |
| Operating Type | Automatic |
| Computerized | No |
| Control System | Other, Hydraulic & Manual |
| Surface Treatment | Painted |
| Voltage | 220-415 V |
| Power | 5 HP to 20 HP (depending on model) |
| Weight (kg) | 1500-3000 |
| Dimension (L*W*H) | Customized / Approx. 1700 x 1150 x 2500 mm |
| Usage & Applications | Industrial |
| Supply Ability | 2-3 Per Week |
| Delivery Time | 15-60 Days |
| Main Domestic Market | All India |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Unit/Units |
| Min Quantity | 1 |
| Packsize | 1 |
| Product Unit | 1 Unit/Units |
| Pkg Box Length | 144.00 in |
| MRP | 442500.00 INR |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Pkg Box Breadth | 48.00 in |
| Color | Blue |
| Max Quantity | 10 |
| Stock Quantity | 5 |
| Price Type | fixed |
| Brand Name | URMI ENGINEERING |
| Shipping Type | free |
| Currency | INR |
| Weight | 1.00 Tonne |
| Pkg Box Height | 120.00 in |
| Price | 1020000.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Exporter, Manufacturer, Supplier
Employee Count
10
Establishment
1998
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
24AIRPM1472B2ZE
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AIRPM1472B2ZE
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr Pradeep Maurya
Members since
6 Years
Address
B No. D-3, Mangal Industrial Estate, Ph 1,G. I. D. C., Naroda, Ph 2, G. I. D. C., Opp. Jesco Pump, Ahmedabad, Gujarat, 382330, India
paper baling press machine in Ahmedabad
Report incorrect details









































