


Omron Programmable Relay
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Terminal Block |
| Feature | LCD Digital Display, Inbuilt Timer, Programmable Logic |
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | DIN Rail Mount |
| Humidity % | 10-90% RH (Non-Condensing) |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Efficiency | High (a%0Y=90%) |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Power Factor | a%0Y=0.8 |
| Surface Finish | Matte |
| Product Type | Programmable Relay |
| Application | Industrial Automation, Control Systems |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 100-240V AC |
| Energy Consumption | 4.5W Max |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 72mm x 90mm x 58mm |
| Weight | 300g |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| Material | Polycarbonate Body & Electrical Components |
| No Of Poles | 2 Poles |
| Connection Type | Screw Terminal |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details



























