







Omron Programmable Relay
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Operating Temperature | -10AdegC to +55AdegC |
| Efficiency | High |
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Screw Connector |
| Surface Finish | Matt Finish |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Humidity % | 10% to 90% RH (non-condensing) |
| Feature | LCD Display, Programmable Logic Control |
| Overheating Protection | YES |
| IP Rating | IP20 |
| Power Factor | 0.95 |
| Product Type | Programmable Relay |
| Application | Industrial Automation Control |
| Protection Level | Other, High |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 100-240 VAC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Light Grey |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 70 x 60 mm |
| Weight | 250 g |
| Input Voltage | 100-240 VAC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact |
| Connection Type | Screw Terminal |
| No Of Poles | 2 Pole |
| Material | ABS Plastic |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details


























