
Omron Programmable Controller Plc Sp20-dr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP20 |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Overheating Protection | Available, Other |
| Shape | Rectangular |
| Operating Temperature | -10 to 55AdegC |
| Feature | Programmable Controller |
| Power Factor | High |
| Insulation Material | Plastic |
| Mounting Type | DIN Rail Mountable |
| Surface Finish | Matte |
| Product Type | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Application | Automation |
| Protection Level | Other, Basic Overvoltage Protection |
| Frequency (MHz) | 50-60 |
| Rated Voltage | 240V AC |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Relay and Logical Outputs |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | Standard size for PLC modules |
| Weight | Approximately 300g |
| Warranty | 1 Year |
| Input Voltage | 110-240V AC |
| Phase | Single Phase |
| Size | Compact |
| No Of Poles | 16 |
| Connection Type | Direct Wiring |
| Material | ABS Plastic |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details





































