
Omron Programmable Controller Plc Cp1e-na20dr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Features | Compact size, Easy programming, High speed, Versatile I/O, Reliable operation, Cost-effective, Modular design, Advanced communication, Wide application |
| Feature | Programmable Logic Controller (PLC) with advanced functions |
| IP Rating | IP20 |
| Shape | Rectangle |
| Overheating Protection | YES |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Insulation Material | Industrial-grade plastic |
| Operating Temperature | -10AdegC to 55AdegC |
| Connector Type | Terminal connector |
| Surface Finish | Matte |
| Power Factor | High |
| Product Type | Programmable Controller |
| Application | Industrial automation |
| Protection Level | Basic, Other |
| Frequency (MHz) | 50/60Hz |
| Rated Voltage | 240V |
| Energy Consumption | Low |
| Output Type | Relay |
| Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | 90mm x 60mm x 50mm |
| Weight | 300g |
| Warranty | 1 year |
| Phase | Single-phase |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 100-240V AC |
| No Of Poles | 2 poles |
| Connection Type | Wired |
| Material | Plastic and metal components |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac controllers in Bhavnagar
Report incorrect details










































