
Electrical Ac Dc Omron Programmable Controller Plc Cp1e-e40dr-a
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Features | Programmable, Compact, High speed, Easy to use, Reliable, Versatile, Cost-effective, Flexible, Expandable, Modular, High performance |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Plastic |
| Connector Type | Terminal Block |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Surface Finish | Matte |
| Feature | Programmable Controller |
| Overheating Protection | Other, Not Available |
| Shape | Rectangular |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Product Type | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Standard Industrial Protection, Other |
| Frequency (MHz) | 50-60 Hz |
| Rated Voltage | 100-240 V AC |
| Energy Consumption | Low Power Consumption |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Black |
| Dimension (L*W*H) | 90 x 124 x 64 mm |
| Weight | Approximately 0.7 kg |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 100-240 VAC |
| Phase | Single Phase |
| Material | Plastic and Metal |
| Connection Type | Wired |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac controllers in Bhavnagar
Report incorrect details





































