
Omron Prograamble Controller C28k-cdt1
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Shape | Rectangular |
| Connector Type | Terminal block |
| Mounting Type | Panel mounting |
| Insulation Material | Plastic |
| Overheating Protection | YES |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Feature | Programmable control unit for industrial automation |
| Surface Finish | Matte |
| Product Type | Programmable Controller |
| Application | Automation and control systems |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Output Type | Relay Output |
| Color | Beige |
| Dimension (L*W*H) | 200mm x 90mm x 50mm |
| Weight | Approx. 0.6 kg |
| Size | Standard size for mounting |
| Input Voltage | 24V DC |
| Connection Type | Wired |
| No Of Poles | Multiple poles for connections |
| Material | Plastic with metal connectors |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details




























