
Omron Programmable Controller Plc Cpm1a-30cdt1-d
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron Plc
In Stock
Product Specifications
| Operating Temperature | -10AdegC to 55AdegC |
| IP Rating | IP20 |
| Feature | Programmable Controller with multiple inputs/outputs |
| Surface Finish | Smooth |
| Overheating Protection | Built-in, Other |
| Insulation Material | High-quality plastic enclosure |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Connector Type | Screw Terminal |
| Product Type | PLC (Programmable Logic Controller) |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Basic protection for indoor use |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 100-240V AC/24V DC |
| Energy Consumption | Low power consumption |
| Output Type | Digital/Relay Output |
| Color | Black/Beige |
| Dimension (L*W*H) | Compact size (Exact dimensions unavailable from image) |
| Weight | Lightweight (Exact weight unavailable from image) |
| Warranty | 1 Year Manufacturer Warranty |
| Input Voltage | 24V DC or 100-240V AC |
| Size | Standard compact design |
| Phase | Single Phase |
| Material | Plastic and metal |
| Connection Type | Wired |
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Electrical Goods, Equipment & Supplies in Bhavnagar
Report incorrect details
























