


Omron Output Module
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Power Factor | 0.95 |
| Surface Finish | Matte |
| Mounting Type | DIN Rail Mounting |
| Shape | Rectangular |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Humidity % | 10% to 90% RH (non-condensing) |
| Feature | LED Indicator, High-Speed Output |
| Efficiency | 98% |
| Connector Type | Screw Connectors |
| Overheating Protection | YES |
| Insulation Material | Flame Retardant Plastic |
| Product Type | Output Module |
| Application | Industrial Automation, PLC Systems |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | 2 W |
| Output Type | Relay (Transistor available in variants) |
| Color | Gray |
| Dimension (L*W*H) | 90 mm x 80 mm x 30 mm |
| Weight | 120 g |
| Size | Compact |
| Input Voltage | 24V DC |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Screw Terminal |
| No Of Poles | 4 |
| Material | Plastic, Metal |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details
































