


Omron Output Module - Cj1w-oc11, 8-16 Outputs, 24vdc, 2a | Plc Control Applications, Factory Automation, Industrial Machinery Control Systems
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Manufacturer | OMRON |
| Model | CJ1W-OC11 |
| Type | Output Module |
| Number of Outputs | 8-16 |
| Voltage | 24VDC |
| Current | 2A |
| Usage | PLC control applications, factory automation, industrial machinery control systems |
| Features | Reliable control, Precise switching, Industrial use, Easy installation, Durable design, Compact size |
| Power Factor | 0.95 |
| Feature | Diagnostics LED, Detachable Terminal Block |
| Humidity % | 10 to 90% RH |
| Efficiency | a%0Y=98% |
| Operating Temperature | 0AdegC to 55AdegC |
| Overheating Protection | Other, Auto Shut-off |
| IP Rating | IP20 |
| Insulation Material | Polycarbonate |
| Surface Finish | Matte |
| Shape | Rectangular |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Connector Type | Screw |
| Product Type | Output Module |
| Application | Industrial Automation |
| Protection Level | Other, Overload and Short Circuit |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Energy Consumption | <5W |
| Output Type | Relay |
| Color | Grey |
| Dimension (L*W*H) | 115 mm x 70 mm x 50 mm |
| Weight | 210 g |
| Size | Standard Module Size |
| Input Voltage | 24V DC |
| Phase | Single Phase |
| Connection Type | Screw Terminal |
| Material | ABS Plastic Housing |
| No Of Poles | 8 |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
ac power supplies in Bhavnagar
Report incorrect details
































