
Omron Limit Switch D4e-1c20n
Price: 2891.00 INR / Piece
(2891.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Color | Grey |
| Finish Type | Painted |
| Circuit Type | SPDT (Single Pole Double Throw) |
| Temperature Range | -10AdegC to +70AdegC |
| Protection Level | IP67 |
| Automation Grade | Automatic |
| Mechanical Life | 10,000,000 operations min. |
| Number of Module | Single |
| Max. Current | 5A |
| Rated Voltage | 250 VAC |
| Response Time | Instantaneous |
| Product Type | Limit Switch |
| Material | Zinc Alloy Die-cast Body, Resin Plunger |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 25 mI(c) max. (initial value) |
| Max. Voltage | 250 VAC |
| Operating Temperature | -10AdegC to +70AdegC |
| Stoke | 7 mm (Total Travel) |
| Size | 31 x 30 x 64 mm approx. |
| Weight | Approx. 110 g |
| Mounting Type | Panel Mount / Screw Mounting |
| Current Rating | 5A at 250 VAC |
| No Of Poles | 1 Pole |
| Delivery Time | 1 Days |
| Sample Available | Yes |
| Packaging Details | Ready stock |
| Main Domestic Market | All India |
| Price | 2891.00 INR (Approx.) |
| Moq | 1 |
| Color | Grey |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Brand Name | omron |
| Returnable | No |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Currency | INR |
| Price Type | fixed |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Product Overview
Key Features
Company Details
Business Type
Exporter, Distributor, Supplier, Trading Company
Employee Count
50
Establishment
2010
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
06AAIFV4857C1Z2
Payment Mode
Cash in Advance (CID)
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAIFV4857C1Z2
Gurugram, Haryana
Director
Mr Sanjay
Members since
3 Years
Address
Plot No.1678-P, Hero Honda Road, Sector-10A, Near Umang Bhardwaj Chowk, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details





























