
Omron,, Floatless Level Switch, 61f-gp-n8 24vdc - Automation Grade: Automatic
Price: 4997.00 INR / Number
(4997.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Circuit Type | SPDT |
| Number of Module | Single |
| Rated Voltage | 24VDC Volt (V) |
| Color | Black |
| Automation Grade | Automatic |
| Finish Type | Industrial |
| Max. Current | 5A at 220VAC (Resistive load) Volt (v) |
| Protection Level | IP30 |
| Temperature Range | -10AdegC to +50AdegC Celsius (oC) |
| Product Type | Floatless Level Switch |
| Material | Plastic (Housing), Electronic Components |
| Insulation Resistance | 100 MI(c) min. (at 500 VDC) |
| Contact Resistance | 100 mI(c) max. Milliohm (mI(c)) |
| Max. Voltage | 250 VAC Volt (V) |
| Operating Temperature | -10AdegC to +50AdegC Celsius (oC) |
| Size | Approx. 35 mm x 71 mm x 47 mm (W x H x D) |
| Weight | Approx. 110g Grams (g) |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Current Rating | 5A |
| No Of Poles | Single |
| Delivery Time | 5-10 Days |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Color | Black |
| Brand Name | OMRON |
| Mop | 1 |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Price | 4997.00 INR (Approx.) |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Business Type
Supplier, Trading Company, Wholesaler
Employee Count
12
Establishment
2011
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAPCS2051R1ZR
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAPCS2051R1ZR
Gurugram, Haryana
Sales Manager
Mr. Gaurav
Members since
3 Years
Address
1/1, Block-A, Krishna Nagar, Basai Road, Near Enkay Rubber Factory, Gurugram, Haryana, 122001, India
Report incorrect details































