
Omron E6c3-cwz5gh Encoder
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| IP Rating | IP65 (dust and water resistant) |
| Power Consumption | Typically 100 mA or less |
| Cable Length | 2 m (standard) |
| Sensitivity | High position sensitivity |
| Interface | Cable connection via connector |
| Measurement Range | Full 360Adeg rotation |
| Response Time | Fast response (up to 100 kHz output frequency) |
| Sensor Type | Incremental Rotary Encoder |
| Operating Temperature | -10AdegC to +70AdegC |
| Features | Compact design, durable housing, high-speed response |
| Mounting Type | Servo or clamp mounting |
| Application | Industrial automation, CNC machinery, robotics, motor feedback |
| Signal Type | Other, A, B, Z (phase outputs) |
| Wireless | Other, No (wired interface) |
| Product Type | Rotary Encoder |
| Material | Aluminum, Polycarbonate |
| Input | Shaft rotation |
| Output | NPN open collector output or TTL output (model dependent) |
| Function | Pulse generation for angular position and speed detection |
| Usage | Position sensing and feedback in automation systems |
| Accuracy | A+-1 pulse |
| Resolution | 100, 200, 360, 500, 600, 1024, 2000 pulses/revolution (model dependent) |
| Voltage | 5 VDC A+-5% or 12-24 VDC (depending on model) |
| Weight | Approx. 400 g |
Company Details
We are dealer, supplier, distributor of Proximity Switch, Photoelectric sensor, Proximity Sensor, Rotary Encoder, Color Mark Sensor, Fiber Optic Sensor, Fiber optic cable, Ultrasonic Sensor, Capacitive Sensor, Magnetic switch, Pressure Sensor, Level switches, Flow Switches, Temperature Controller, Counter, Timer, Relay, SSR, Relay Card, Power Supply, SMPS, Limit Switch, Â Micro switch, Plug and socket, Induction Motor, Stepper motor Drive, Terminals, Push Button, Selector Switch, Digital Ammeter, Voltmeter, Panel Lock, Contact element, Indicating Lamp, Tower light, tower lamps, revolving lamp, AC Drive, VFD, PLC, HMI, Transmitters, etc. retro reflective Sensor, linear scale, potentiometer, lvdt, switches, area Sensor, Barcode Scanner, Solid State relay, Incremental encoder, Fuses, Isolator, Safety Barriers, safety relay, melt pressure transducer etc.
We are Dealer Supplier of Various manufacturers and keep stock of various Products. We are supplier of make,Autonics, Panasonic, Datalogic, Pepperl Fuchs, Sick, Banner, Baumer, Contrinex, Omron, Gefran, Telemecanique, Leuze, Carlogavazzi, Riko, Fotek, Teknic, Hanyoung, Jigo, Leuze, Ideal, BTH, Autonix, Teknic, Idec, Selec, Pilz, Sensopart, Delta Drive, Delta VFD, Delta HMI, Delta PLC, Mitsubishi VFD, Mitsubishi PLC, Mitsubishi HMI, Weintek HMI, Fuji, Yaskawa, ABB, Schneider, Danfoss, Kinco hmi, Fatek, parker, Siemens, Autonics, Kubler, Hengstler, Hontko, Elap, Koyo, Elco, Baumer, Hubner, Jencoder, fenac, Tamagawa, Unison, ERI, KAYCEE, Lead shine, GGM, Jai balaji, Honeywell, Wago, Conectwell, Meanwell smps, wika , Keller, Gems, Maxthermo, Â Bussmann, Multispan, Â GIC, ESBEE, Schmersal, Menics, Rexnord, Hicool, Phoenix, Pankaj, Salzer, Stronger, Opkon, Novotechnik, Eaton, Masibus, mennekes, Â Meco, Oriental motor, GIC, Reer, Lika, Â Scale, transducer, Shavison, Kuebler, Pnoz, Safety, fuse, Bornus, Quinwell, in India, Mumbai, Delhi, Ahmedabad, Chennai, Kolkata, Pune, Nashik, Aurangabad, Nagpur Vapi, Silvassa, Surat, Vadodara, Rajkot, Gandhidham, Morbi, Indore, Bhopal, Faridabad, Ghaziabad, Noida, Gurgaon, Coimbatore, Bangalore, Hyderabad, Kanpur, Goa, Vishakhapatnam, Cochin, Ernakulum, Ludhiana, Chandigarh, Baddi, Dehradun, China, Korea, Taiwan, Singapore, UAE, Dubai, Malaysia, Srilanka, Bangladesh, Sourth Africa.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27ACRPG0717F1ZQ
Payment Mode
Cheque
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ACRPG0717F1ZQ
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Sachin Goyal
Members since
17 Years
Address
12, 13, Parth Building, Ganesh Peth Lane, Near Plaza Theater, Near McDonald, Dadar (W), Mumbai, Maharashtra, 400028, India
incremental encoders in Mumbai
Report incorrect details





























