
Omron E6c2-cwz6c Encoder
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Cable Length | 2 meters |
| Response Time | Less than 1 I1/4s |
| Signal Type | Other, Quadrature (TTL or Line Driver) |
| Interface | Cable (5, 8, or 12-pin as per model) |
| Features | Compact size, high durability, wide voltage range, maintenance-free design |
| Mounting Type | Flange Mount, Servo Mount |
| Sensitivity | High sensitivity optical disk |
| Measurement Range | 360Adeg continuous rotation |
| Operating Temperature | -10AdegC to +70AdegC |
| IP Rating | IP65 (dust and water resistant) |
| Power Consumption | Approx. 0.5W |
| Wireless | Other, Not supported, wired connection |
| Application | Robotics, CNC Machines, Industrial Equipment |
| Sensor Type | Optical Rotary Encoder |
| Product Type | Incremental Rotary Encoder |
| Material | Metal Housing, Glass Encoder Disk |
| Input | Shaft Rotation |
| Output | A, B, Z phase outputs (Open Collector or Line Driver) |
| Function | Converts rotational position or motion to digital pulses |
| Usage | Position and Speed Sensing in Industrial Automation |
| Accuracy | A+-0.05Adeg mechanical |
| Resolution | 100, 200, 360, 500, 600, 1024, 1200, 2048 PPR (Pulses Per Revolution) |
| Voltage | 5V DC or 12-24V DC (depending on model) |
| Weight | Approx. 200g |
Company Details
We are dealer, supplier, distributor of Proximity Switch, Photoelectric sensor, Proximity Sensor, Rotary Encoder, Color Mark Sensor, Fiber Optic Sensor, Fiber optic cable, Ultrasonic Sensor, Capacitive Sensor, Magnetic switch, Pressure Sensor, Level switches, Flow Switches, Temperature Controller, Counter, Timer, Relay, SSR, Relay Card, Power Supply, SMPS, Limit Switch, Â Micro switch, Plug and socket, Induction Motor, Stepper motor Drive, Terminals, Push Button, Selector Switch, Digital Ammeter, Voltmeter, Panel Lock, Contact element, Indicating Lamp, Tower light, tower lamps, revolving lamp, AC Drive, VFD, PLC, HMI, Transmitters, etc. retro reflective Sensor, linear scale, potentiometer, lvdt, switches, area Sensor, Barcode Scanner, Solid State relay, Incremental encoder, Fuses, Isolator, Safety Barriers, safety relay, melt pressure transducer etc.
We are Dealer Supplier of Various manufacturers and keep stock of various Products. We are supplier of make,Autonics, Panasonic, Datalogic, Pepperl Fuchs, Sick, Banner, Baumer, Contrinex, Omron, Gefran, Telemecanique, Leuze, Carlogavazzi, Riko, Fotek, Teknic, Hanyoung, Jigo, Leuze, Ideal, BTH, Autonix, Teknic, Idec, Selec, Pilz, Sensopart, Delta Drive, Delta VFD, Delta HMI, Delta PLC, Mitsubishi VFD, Mitsubishi PLC, Mitsubishi HMI, Weintek HMI, Fuji, Yaskawa, ABB, Schneider, Danfoss, Kinco hmi, Fatek, parker, Siemens, Autonics, Kubler, Hengstler, Hontko, Elap, Koyo, Elco, Baumer, Hubner, Jencoder, fenac, Tamagawa, Unison, ERI, KAYCEE, Lead shine, GGM, Jai balaji, Honeywell, Wago, Conectwell, Meanwell smps, wika , Keller, Gems, Maxthermo, Â Bussmann, Multispan, Â GIC, ESBEE, Schmersal, Menics, Rexnord, Hicool, Phoenix, Pankaj, Salzer, Stronger, Opkon, Novotechnik, Eaton, Masibus, mennekes, Â Meco, Oriental motor, GIC, Reer, Lika, Â Scale, transducer, Shavison, Kuebler, Pnoz, Safety, fuse, Bornus, Quinwell, in India, Mumbai, Delhi, Ahmedabad, Chennai, Kolkata, Pune, Nashik, Aurangabad, Nagpur Vapi, Silvassa, Surat, Vadodara, Rajkot, Gandhidham, Morbi, Indore, Bhopal, Faridabad, Ghaziabad, Noida, Gurgaon, Coimbatore, Bangalore, Hyderabad, Kanpur, Goa, Vishakhapatnam, Cochin, Ernakulum, Ludhiana, Chandigarh, Baddi, Dehradun, China, Korea, Taiwan, Singapore, UAE, Dubai, Malaysia, Srilanka, Bangladesh, Sourth Africa.
Business Type
Exporter, Importer, Manufacturer, Service Provider, Distributor, Supplier, Trading Company, Wholesaler, Retailer, Dealer, Fabricator, Producer
Employee Count
5
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
27ACRPG0717F1ZQ
Payment Mode
Cheque
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 27ACRPG0717F1ZQ
Mumbai, Maharashtra
CEO
Mr. Sachin Goyal
Members since
17 Years
Address
12, 13, Parth Building, Ganesh Peth Lane, Near Plaza Theater, Near McDonald, Dadar (W), Mumbai, Maharashtra, 400028, India
incremental encoders in Mumbai
Report incorrect details





























