



Omron D4mc 5000 Micro Switch
Price: 350.00 INR / Piece
(350.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Cable Length | Not included |
| Load Capacity | 1 mA to 10 A |
| Control Type | Snap Action |
| Weight | Approx. 110 g |
| Automation Grade | Manual |
| Features | Highly durable, Water-proof, Oil-resistant |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Remote Control | Yes |
| Sensor Type | Micro Switch |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Application | Industrial machinery, safety interlock, door detection |
| Drive Type | Plunger (Push Button) |
| Phase | Single Phase |
| Speed Range | 0.1 mm to 50 cm/s (Actuation Speed) |
| IP Rating | IP67 |
| Material | Zinc Alloy (Actuator), Resin (Case) |
| Power | 10 A |
| Temperature | -10C to +70C (No freezing) |
| Voltage | 250 VAC |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Stock Quantity | 5 |
| Mop | 1 |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Brand Name | Electro Automation Industries |
| Price | 350.00 INR (Approx.) |
| Returnable | No |
| Currency | INR |
| Moq | 1 |
| Price Type | fixed |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Electro Automation Industries Providing innovative solutions for reliable electric power supply. Electro Automation Industries is ranked amongst the leading manufacturing, supplying, distributing, trading, wholesaling and importing of ELCB Circuit Breaker, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Motor Siren, Power Supply and Contactor, Micro Switch, Plug and Socket, Limit Switch, AC Solenoid, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Proximity sensors, Warning Light, Foot Switch, Time Delay Relay and Push Button Station, Sensors, Schneider MPCB ,End Terminal Insulated Lugs , Crimping Tools, Male & Female Insulated Disconnector Lugs, PG-Glands Pvc & Metal , Buzzers, Tower lights , Panel cooling Axial Fans, Digital Voltage & Ampere Indicator Display Units, 16mm & 22mm Push Buttons & Accessories Brands we are stockists & Dealers : L&T, SIEMENS, ABB, BCH, Bussman, SCHNEIDER, Honeywell , TC C&S , OMRON , Autonics, Polycab , Finolex , Lapp , Allen-Bradley , DELTA- VFD , PLC , MiMic-Buzzers & Hooters , SCI-Panel Accessories , Havells KHERAJ- Sirens & Hooters, JAIBALAJI, P&F , IFM, Meanwell, Sick , EAPL, Unison-Ssr, Multispan, Selec, PPI - Dig-Temp Controllers , Tapman , I-Therm , Avon-LimitSwitches , Paragon , Salzer , Electronic Switches - Sensors & Controllers , Shavision-Battery Chargers, Relay cards, Smps , Hooters etc.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJFE8143K1Z6
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJFE8143K1Z6
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr. Ankur
Members since
1 Years
Address
No-3F 49, Metro Rd, Block E, New Industrial Twp 3, Faridabad, Haryana, 121001, India
micro switch in Faridabad
Report incorrect details




























