



Omron D4mc 1020 Micro Switch
Price: 80.00 INR / Piece
(80.00 INR + 0% GST)
Get Latest Price
Minimum Pack Size :
1
In Stock
Product Specifications
| Automation Grade | Manual |
| Application | Industrial Limit Switch, Safety Door Interlock, General Machine Control |
| Sensor Type | Plunger (Pin) Type |
| IP Rating | IP67 |
| Control Type | Micro Switch (Snap Action) |
| Connectivity Type | Screw Terminal |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Drive Type | Plunger Actuator |
| Phase | Single Phase |
| Features | Dustproof, Water-resistant, Long Mechanical Life, Small in size, Snap Action contacts |
| Speed Range | 0.1mm to 50cm/s (Actuation) |
| Remote Control | Yes |
| Weight | Approx. 77 g |
| Load Capacity | 5A at 250VAC |
| Mounting Type | Panel/Surface Mount |
| Material | High-strength Zinc Diecast |
| Power | AC250V 5A, DC115V 0.4A |
| Temperature | -10C to +70C (No icing or condensation) |
| Voltage | AC 250V, DC 115V |
| Supply Ability | 1000 Per Month |
| Delivery Time | 7 Days |
| Price Type | fixed |
| Mop | 1 |
| Price | 80.00 INR (Approx.) |
| Currency | INR |
| Stock Quantity | 5 |
| Brand Name | Electro Automation Industries |
| Product Unit | 1 Piece/Pieces |
| Moq | 1 |
| Unit Type | Piece/Pieces |
| Returnable | No |
| Minimum Ordered Packs | 1 |
| Minimum Order Quantity | 1 |
| GSTIN | 0% |
Company Details
Electro Automation Industries Providing innovative solutions for reliable electric power supply. Electro Automation Industries is ranked amongst the leading manufacturing, supplying, distributing, trading, wholesaling and importing of ELCB Circuit Breaker, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Motor Siren, Power Supply and Contactor, Micro Switch, Plug and Socket, Limit Switch, AC Solenoid, Heavy Duty Connector, Corrugated Pipe, Proximity sensors, Warning Light, Foot Switch, Time Delay Relay and Push Button Station, Sensors, Schneider MPCB ,End Terminal Insulated Lugs , Crimping Tools, Male & Female Insulated Disconnector Lugs, PG-Glands Pvc & Metal , Buzzers, Tower lights , Panel cooling Axial Fans, Digital Voltage & Ampere Indicator Display Units, 16mm & 22mm Push Buttons & Accessories Brands we are stockists & Dealers : L&T, SIEMENS, ABB, BCH, Bussman, SCHNEIDER, Honeywell , TC C&S , OMRON , Autonics, Polycab , Finolex , Lapp , Allen-Bradley , DELTA- VFD , PLC , MiMic-Buzzers & Hooters , SCI-Panel Accessories , Havells KHERAJ- Sirens & Hooters, JAIBALAJI, P&F , IFM, Meanwell, Sick , EAPL, Unison-Ssr, Multispan, Selec, PPI - Dig-Temp Controllers , Tapman , I-Therm , Avon-LimitSwitches , Paragon , Salzer , Electronic Switches - Sensors & Controllers , Shavision-Battery Chargers, Relay cards, Smps , Hooters etc.
Business Type
Exporter, Supplier, Trading Company
Employee Count
5
Establishment
2022
Working Days
Monday To Sunday
GST NO
06AAJFE8143K1Z6
Payment Mode
Cheque/DD, Online Payments (NEFT/RTGS/IMPS), Cash, Wallet & UPI
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 06AAJFE8143K1Z6
Faridabad, Haryana
Accepts only Domestic inquiries
Managing Director
Mr. Ankur
Members since
1 Years
Address
No-3F 49, Metro Rd, Block E, New Industrial Twp 3, Faridabad, Haryana, 121001, India
micro switch in Faridabad
Report incorrect details




























