



Omron Cqm1h-cpu51 Programmable Controller Unit
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Rated Current | 2A (per output circuit) |
| Way | Modular/Expandable |
| Connectivity Type | RS-232C Serial Port, Expansion Bus, Communication Adapter |
| Panel Type | DIN Rail Mountable |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Current Rating | Depends on Selected Module |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Base Material | Other, High-Grade Resin |
| Features | High-Speed Processing, Modular Expansion, Battery Backup for Memory, Built-in Communication Port, Self-Diagnostics |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Cabinet Material | Polycarbonate & Flame Retardant Materials |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Protection Class | Class I |
| Thickness | Approximately 70 mm |
| Components | CPU, Memory, Expansion Slots, Communication Ports |
| Operating Voltage | 20.4 to 26.4V DC |
| Product Type | Other, Programmable Controller Unit (CPU Unit) |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte Finish |
| Standard | IEC 61131-2, CE, UL, cUL |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 12 MHz (CPU Internal Clock) |
| Maximum Output Current | 2A (per output) depending on expansion module |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 40mm x 100mm (approx.) |
| Application | PLC for Automation Control, Industrial Machinery, Factory Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
Control Panel Boards in Bhavnagar
Report incorrect details


























