



Omron Cqm1h-cpu21-e Cpu Unit Programmable Controller
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Cover Material | Other, Plastic |
| Features | Compact, Modular Design, High-speed Processing, User-friendly Programming |
| Way | Multichannel |
| Operating Voltage | 20.4 to 26.4V DC |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC (1 min) |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Protection Class | Class II |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Connectivity Type | Expansion I/O Connections, Communication Port (RS-232C) |
| Components | Main CPU Unit, Terminal Block, LED Indicators |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Control System | Stored Program Control |
| Thickness | Standard CQM1H module size |
| Rated Current | 1.2A |
| Base Material | Other, Plastic |
| Current Rating | 1.2A |
| Product Type | Other, Programmable Controller CPU Unit |
| Material | Other, ABS Plastic, Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | International EMC and Safety Standards |
| Surface Color | Other, Light Grey |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A (for DC output) |
| Dimension (L*W*H) | 115mm A-- 90mm A-- 65mm (Approx) |
| Application | Industrial Automation, Machine Controllers, Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Status Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron logic controller in Bhavnagar
Report incorrect details



























