



Omron Cqm1h-cpu45-ev1 Cpu Unit Programmable Controller
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Cabinet Material | N/A (mounted unit) |
| Connectivity Type | Serial (RS-232C), Expansion I/O |
| Way | Modular, expandable |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Features | High-speed processing, modular expandability, compact design, user-friendly programming software |
| Panel Type | DIN Rail Mounted |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC (between isolated circuits) |
| Protection Level | Other, Overvoltage, Short-circuit, Overcurrent |
| Thickness | Standard enclosure design |
| Current Rating | 0.9 A |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Protection Class | Class II |
| Components | CQM1H-CPU45-EV1 CPU Unit, Expansion Ports, LED indicators |
| Cover Material | Other, ABS Plastic |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Rated Current | 0.9 A (CPU Unit) |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Base Material | Other, Plastic Housing |
| Product Type | Other, CPU Unit Programmable Controller |
| Material | Other, Industrial Grade Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC 61131-2, CE, UL, cUL |
| Surface Color | Other, Beige / Grey |
| Rated Voltage | 24 V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2 A (per output module) |
| Dimension (L*W*H) | 130 mm x 35 mm x 100 mm |
| Application | Industrial Automation, PLC Control Systems |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron logic controller in Bhavnagar
Report incorrect details



























