




Omron Cpu Unit Module Cqm1-cu41-v1
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Control System | Microprocessor-based PLC |
| Protection Class | Class I |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Features | Modular design, high-speed processing, robust construction |
| Current Rating | 0.45A |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Cabinet Material | Plastic |
| Protection Level | Other, Standard IP20 |
| Base Material | Other, Plastic |
| Thickness | Standard module |
| Cooling System | Natural air cooling |
| Components | CPU Processing Unit, LED indicators, Terminal Connectors |
| Connectivity Type | OMRON CQM1 expansion bus |
| Rated Current | 0.45A |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Product Type | Other, CPU Unit Module |
| Material | Other, Industrial-grade plastic, electronic components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | OMRON CQM1 Series |
| Surface Color | Other, Beige |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Maximum Output Current | Not Applicable (CPU Unit) |
| Dimension (L*W*H) | 100 mm x 30 mm x 90 mm (approx.) |
| Application | Programmable Logic Controller (PLC) systems / factory automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED status indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details

































