


Omron Cpu Unit Cqm1-cpu43-e
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Base Material | Other, Plastic |
| Rated Operation Voltage | 24 V DC |
| Protection Class | Class II |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Cabinet Material | Plastic |
| Components | CPU Unit, Terminal Blocks |
| Rated Current | 0.8 A |
| Control System | Programmable Logic Controller (PLC) |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Features | Expandable I/O, Memory Backup, Fast Processing |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Connectivity Type | Serial Communication Port (RS-232C/Peripheral Port) |
| Panel Type | Modular Mount |
| Current Rating | 0.8 A |
| Rated Insulation Voltage | 500 V AC (insulation resistance test) |
| Way | Single Unit |
| Product Type | Other, CPU Unit |
| Material | Other, Plastic, Electronic Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | OMRON Industrial Standard |
| Surface Color | Other, Light Gray |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Dimension (L*W*H) | 90mm x 65mm x 110mm (approx.) |
| Application | Industrial Automation, PLC Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































