


Omron Cpu Unit C200hs-cpu31-e
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Panel Type | Module Mount |
| Cover Material | Other, Plastic Front Cover |
| Cabinet Material | Not Applicable (Module-Based) |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Components | Main CPU, Expansion Slots |
| Features | Compact, Expandable, High Performance |
| Rated Operation Voltage | 24 VDC |
| Operating Voltage | 24 VDC |
| Base Material | Other, Plastic Base Housing |
| Control System | Programmable Logic Controller |
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Current Rating | 0.45A |
| Rated Current | Approx. 0.45 A (24 VDC) |
| Thickness | Approx. 80 mm |
| Connectivity Type | Expansion Bus, Communications Port |
| Way | Single CPU Unit |
| Protection Level | Other, Standard Control Cabinet Use |
| Protection Class | Class I |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller CPU Unit |
| Material | Other, Industrial-grade Plastic and Metal Components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | OMRON C200HS Series Standard |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 24 VDC |
| Maximum Output Current | Not Applicable (CPU Unit) |
| Dimension (L*W*H) | 130 mm x 100 mm x 80 mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, Status LED Indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
cpu module in Bhavnagar
Report incorrect details































