











Omron Cp1l-m30dt1-d Programmable Controller - Compact Design, High Processing Speed, 30 Digital Inputs, 16 Outputs, Easy Programming Interface | Ideal For Automation Solutions
Price:
Get Latest Price
Minimum Order Quantity :
1 Piece
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Cooling System | Natural Air Cooling |
| Cabinet Material | Plastic |
| Protection Class | Class II |
| Base Material | Other, Plastic |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC |
| Rated Current | Input: 4 mA DC/point, Output: 0.1~2A/point |
| Control System | CPU-Based Automation |
| Protection Level | Other, IP20 |
| Connectivity Type | RS232C/RS485, USB |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Panel Type | DIN Rail Mount |
| Features | Compact size, expandability, high-speed processing |
| Current Rating | Input: 4 mA, Output: 2A |
| Components | CPU Unit, Digital I/O |
| Cover Material | Other, Plastic |
| Thickness | Standard |
| Product Type | Other, Programmable Logic Controller (PLC) |
| Material | Other, Plastic and Metal |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC/EN 61131-2 |
| Surface Color | Black |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A per point, 4A total |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 90mm x 85mm |
| Application | Industrial Automation |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, No Display |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
programmable controllers in Bhavnagar
Report incorrect details




























