


Omron Plc Cpu C200he-cpu42-e
Price:
Get Latest Price
Brand Name :
Omron
In Stock
Product Specifications
| Components | CPU, I/O expansion interfaces, communication ports |
| Protection Level | Other, General industrial level |
| Cooling System | Passive (air-cooled) |
| Protection Class | Class I |
| Rated Operation Voltage | 24V DC |
| Base Material | Other, High-grade PCB |
| Way | Multi-way expandability |
| Current Rating | 0.6A |
| Rated Insulation Voltage | 500V AC (1 min) |
| Panel Type | Modular |
| Connectivity Type | Parallel expansion port, serial communication |
| Operating Voltage | 24V DC |
| Features | Flexible configuration, high-speed processing, reliable industrial design |
| Cover Material | Other, ABS plastic |
| Rated Current | 0.6A |
| Control System | Programmable Logic Controller |
| Thickness | Standard (as per Omron C200H series) |
| Product Type | Other, PLC CPU Module |
| Material | Other, High-quality industrial-grade plastic and metal components |
| Surface Finish | Other, Matte |
| Standard | IEC |
| Surface Color | Other, Gray |
| Rated Voltage | 24V DC |
| Frequency (MHz) | 50/60 Hz |
| Maximum Output Current | 2A |
| Dimension (L*W*H) | 130mm x 35mm x 100mm |
| Application | Industrial Automation, Process Control |
| IP Rating | Other, IP20 |
| Display Type | Other, LED status indicators |
Product Overview
Key Features
Company Details
We Are The Supplier of Old And Used Automation Materials Of Most of Automation Companies Like ABB, ALLEN BRADLEY, SIEMENS, PEPPERL + FUSCH, YASKAWA, YOKOGAWA, B&R, LENZE, INDRAMAT, REXROTH And Many More Companies.
Business Type
Supplier, Trading Company
Employee Count
12
Establishment
2009
Working Days
Monday To Saturday
GST NO
24AHSPL3513E1ZI
Payment Mode
Paypal
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
GST - 24AHSPL3513E1ZI
Bhavnagar, Gujarat
Partner
Mr Yusuf Hajibhai Lohiya
Members since
13 Years
Address
"Lohiya Building", Ground Floor, Near Mangal Vihar Akhada, Vadva Talavdi, Bhavnagar, Gujarat, 364001, India
omron plc in Bhavnagar
Report incorrect details

































