
Nitrile Rubber Sheet - Flexible, Oil And Solvent Resistant Material | Durable And Versatile For Industrial Applications
Price:
Get Latest Price
In Stock
Product Specifications
| Material | Nitrile Rubber |
| Color | Black |
| Thickness | 1-10mm |
| Width | 1-2m |
| Hardness (Shore A) | 50-70 |
| Tensile Strength | 10-20MPa |
| Elongation at Break | 200-400% |
| Temperature Range | -20°C to 80°C |
| Usage | Gaskets, seals, and other industrial applications requiring oil and solvent resistance |
| Features | Oil resistant, Solvent resistant, Durable material, Chemical resistant, Versatile sheet |
| Payment Terms | Delivery Point (DP), Days after Acceptance (DA), Cheque |
| Sample Available | Yes |
| Sample Policy | Contact us for information regarding our sample policy |
Product Overview
Key Features
Company Details
Focusing on a customer-centric approach, Flextron Sealing Solutions has a pan-India presence and caters to a huge consumer base throughout the country. Buy Rubber & Rubber Products in bulk from Flextron Sealing Solutions at Trade India quality-assured products.
Business Type
Manufacturer, Supplier
Establishment
2011
Related Products
Explore Related Categories
More Products From This Seller
Seller Details
Ahmedabad, Gujarat
Proprietor
Mr. Hiren Panchal
Address
Street no. L 5, shayona estate, near mempo croos road, naroda road, Ahmedabad, Gujarat, 380025, India
nitrile rubber sheets in Ahmedabad
Report incorrect details









































